Česky EnglishDeutsch

Labská cyklostezka

Kilometry a převýšení
Doporučenou trasou je to od hraničního přívozu Schöna–Hřensko na Staroměstské náměstí v Praze 175 km. Cestou je třeba zdolat 711 výškových metrů, v opačném směru je to o něco méně (586 m). Téměř celá trasa vede v těsné blízkosti řek. Do Mělníka pojedete podél největší české řeky Labe (a čtvrté největší v Evropě). Z Mělníka podél Vltavy (druhé největší v Česku) a zajímavým intermezzem může být několik kilometrů podél Ohře – pokud se z Litoměřic vydáte po levém břehu na Terezín.

Rozmanitá krajina
Na hranicích s Německem protíná Labská cyklostezka Českosaské Švýcarsko, romantickou krajinu pískovcových skal. Tady se cyklostezka vine labským kaňonem, který je nejhlubším svého druhu (pískovcový) v Evropě! Skalní masivy zde dosahují až do výšky 250 metrů nad hladinou řeky.
Přímo ve středu Děčína minete poslední pískovcový masiv a vjedete do Českého středohoří, okouzlující kopcovité krajiny vzniklé vulkanickou činností. Mimochodem o jeho nejvyšším vrcholu – Milešovce (Donnersberg) – prohlásil slavný romantický přírodovědec Alexander von Humboldt, že je z něj třetí nejkrásnější výhled na světě. Ale zpátky k řece. Úbočí kopců svažujících se k řece u Velkých Žernosek jsou tradiční vinařskou oblastí. Určitě se zastavte a místní víno ochutnejte.
Za Litoměřicemi se krajina rychle narovná v úrodnou polabskou nížinu, která vás bude provázet až na Mělnicko. U Kralup nad Vltavou se řeka opět zakousla do krajiny a vytvořila malebné údolí, které se rozevírá až v pražské Troji.

Historicky naučná stezka
Labskou cyklostezku by bylo možné vnímat i jako historicky naučnou trasu. Téměř dvě třetiny vedou krajinou Sudet, jež značně utrpěla po odsunu původního obyvatelstva, které ji po staletí citlivě utvářelo. Tak třeba v Děčíně lze vidět, jak socialističtí plánovači krutě narušili charakter města, které se před rokem 1945 těšilo značnému věhlasu. Z historického středu nezbylo téměř̌ nic. Říká se, že zdejší soudruzi byli oslněni panelovou krásou nových Drážďan, kam často vyráželi na družbu. Paneláky chtěli také, a tak vše staré – jakkoli cenné – muselo zmizet. Podobnou proměnou si prošlo také Ústí nad Labem. Naštěstí ne vše se stihlo zničit a tak se obě města mohou pochlubit architektonickými skvosty. Ústí, do roku 1945 prosperující průmyslové město a jedno z nejbohatších v Čechách, se navíc pyšní mnoha „nej“, ať už jsou spojena s vědou (první měření kosmického záření), průmyslem (nejčistší umělé safíry, nejstarší továrna na gramofonové desky, nejslavnější mýdlo) či uměním (narodil se zde Heinz Edelmann, tvůrce nejslavnější ponorky – té od Beatles).
Cestou do vnitrozemí se dostáváme dále do historie, která na vás dýchne především v Litoměřicích, Terezíně a Mělníku či na zámcích ve Veltrusech či Nelahozevsi. V polabské nížině lehce rozpoznáte typickou siluetu Řípu, zásadní horu českých mýtů a legend. A kousek před Prahou minete Levý Hradec, jedno z prvních mocenských center, hradiště, kde byl postaven vůbec první křesťanský kostel v českých zemích.

Problematické úseky
Trasa mezi Schönou a Prahou je jedna z mála dálkových tras v Česku, jež je téměř výhradně vedena po cyklostezkách, tedy odděleně od aut; či po klidných silnicích. S větší frekvencí aut je třeba počítat jen v několika místech (Svádov–Ústí, Vodochody–Klecany) a samozřejmě ve městech, kde se s cyklostezkami setkáte spíš výjimečně.

Kvalita povrchu
Téměř celou trasu pojedete po asfaltu, často je však třeba překonat problematický úsek: zpevněnou cestu plnou výmolů u Velkých Žernosek, prašnou či blátivou polní cestu u Lounek. Cesty s jiným než asfaltovým povrchem jsou v mapě vyznačeny hnědou křivkou.

Etapy
Záleží pochopitelně na vašich preferencích, ale nejčastěji se trasa dělí na následující etapy.

Pirna–Děčín (50 km) *
Děčín je zajímavý těsným sepětím s okolní krajinou – dopřejte si kratší (cyklo)výlet po okolí. A nenechte si ujít pivo z místního pivovaru!
* Pokud budete vyrážet z Drážďan, je třeba připočíst ještě 25 km.

Děčín–Litoměřice (55 km)
Cestou do Litoměřic ochutnejte víno ve Velkých Žernosekách, na večeři si zajděte v Litoměřicích.

Litoměřice–Mělník (47 km)
Mělník je příjemné město, kde stojí za to strávit večer. Třeba se sklenkou místního vína s výhledem na soutok Labe a Vltavy.

Mělník–Praha (60 km)
Cestou do Prahy si nenechte ujít zámecký park ve Veltrusech či zámek v Nelahozevsi.

Počasí
červen, červenec, srpen
Červen a červenec jsou teplé měsíce (červenec nejteplejší v roce), srážkově jsou přibližně stejně bohaté jako srpen. Problém je ve větších výkyvech v počasí a v častějším výskytu bouřek (to souvisí právě s tou vysokou teplotou v červenci).
V srpnu je stabilnější počasí, bez větších výkyvů, nejsou taková vedra jako v červenci, není ani tolik silných bouřek, ale zase se ke konci měsíce vyskytují chladná rána.
Z hlediska počasí si myslím, že je asi nejvhodnější srpen. Červen a červenec jsou nejvhodnější z hlediska délky dne, na 21. 6. připadá letní slunovrat, tedy nejdelší den v roce.

květen a září
Co se týče měsíců květen a září, je vhodnější září, to umí být krásné, teplé. V květnu je větší výskyt extrémů – jak veder, tak chladu.

vítr
V Česku panuje trochu jiná situace než v rovinatém Německu, kde zpravidla fouká od moře, a proto se doporučuje jet proti proudu Labe, s větrem v zádech. V labském údolí se vítr točí a na pár kilometrech se vítr v zádech změní v nepříjemný protivítr. Obecně u nás převládá vítr jihozápadní, což je spíše kolmo ke cyklostezce.

Dá se v Labi koupat?
Voda v Labi nevypadá na první pohled čistě, přesto známe spoustu lidí, co se v Labi koupou a jsou zdraví.
Podle oficiálních zdrojů z Povodí Labe je voda „mírně znečištěná“ až „znečištěná“ (zejména v létě při nižších průtocích). Za vhodnou ke koupání se považuje voda mírně znečištěná, voda znečištěná za méně vhodnou.

Labská nebezpečí
Největším nebezpečím jsou auta a klíšťata, jež vás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou.


Ušijeme vám výlet!
Kdo nerad plánuje sám, tomu – za přijatelný poplatek – rádi poradíme kudy, kam i proč. Na trase mezi Drážďany a Prahou jsme totiž jako doma. Najdeme vám ubytování podle vašeho gusta, doporučíme ty pravé restaurace, zajistíme půjčení kol nebo přepravu zavazadel. A taky vás nasměrujeme na další krásná místa, která byste jinak cestou podél Labe minuli bez povšimnutí. Můžeme vás po nich dokonce provést osobně. A uděláme to spolehlivě, s chutí a za každého počasí. Zkrátka, pokud chcete výlet na míru, kontaktujte nás na info@labska-cyklostezka.cz.

 

 

Copyright © 2017 Petr Špánek | Design by olOlo ©2017
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017


array(4) {
  ["TSLanguage"]=>
  string(1) "1"
  ["DisplayLanguage"]=>
  int(1)
  ["sessionAdminLanguageID"]=>
  string(1) "1"
  ["UOutLanguage"]=>
  string(1) "1"
}